Food To Avoid During Pregnancy First Trimester

Ushqimi Për të shmangur Gjatë Shtatzënia e parë tremujorit:Respektuar një dietë të ekuilibruar është shumë i rëndësishëm në çdo kohë, por kjo është më e rëndësishme kur ju jeni shtatzënë. Ju do të gjeni ushqim thelbësor, vitamina, dhe mineralet në këtë artikull se në zhvillim të fëmijës ushqim needs.Most janë të mira Megjithatë, Lexo, për të zbuluar disa ushqime që ju duhet për të shmangur të gjithë shtatzënisë.

Ushqimi Për të shmangur Gjatë Shtatzënia e parë tremujorit

veggies: Veggies janë esenciale për një dietë të ekuilibruar që duhet të respektohen. megjithatë, është e rëndësishme për të siguruar qëveggies
ata janë larë siç duhet dhe pastrohen për të parandaluar agjentë të mundshëm që mund të shkaktojnë disa çrregullime si toxoplasmosis. Gjithmonë të siguruar që veggies tuaja janë larë mirë përpara se të hahet.

 

mish i gjallëMish i gjallë: ushqim i papjekur detit dhe viçi i papjekur ose pule duhet të pengohet për shkak të mundësinë e kontaminimit me baktereve koliforme, toksplazmozës, dhe salmonella.

 

Deli Meat: mishi Deli ka të gjenden të jenë të kontaminuara me listeria, të cilat mund tëmish deli shkaku abort. Listeria uasually përzierje me placenta dhe kjo mund të infektojnë foshnjën,e cila mund të çojë në infektimit ose të gjakut helmimin e baby.If ju jeni shtatzënë dhe ju jeni duke menduar për hahet mish deli, sigurohuni që ju rinxeh mish të steaming nivelin përpara se të hahet .
 

peshk i tymosurushqim Sea tymosur :ushqim deti tymosur shpesh quhet lox, style nova, kippered,
ose i tharë duhet të ndalohet për shkak se ajo mund të jetë i ndotur me listeria. (Ata janë të sigurt për të konsumuar, kur ata janë në një komponent brenda një vakt që i është gatuar, ashtu si një tavë.)

Seafood Raw: Pothuajse të gjitha sëmundjet e ushqimit përballohen-det është shkaktuar nga prodhimet e detit pagatuara,përfshirë oysters, molusqe, dhe midhjet. ndihmon gatim në infeksionin parandalimin, por kjo nuk e pengon infeksionet algave të lidhura me të cilat janë

ushqimit të detit të papërpunuaralidhur me prodhimet e detit të kuqe-colored tides.Raw paraqesin rrezik shëndetësor për të gjithë, prandaj ata duhet të parandalohet gjatë shtatzënisë.

caffeine: Edhe pse shumica hulumtimi ka treguar se niveli i caffeine lejuara për konsum duhet të jetë e moderuar, ju do të hasni në të tjerë që ka theksuar se niveli i lartë i kafeinës mund të jetë i lidhur me dështime. ajo gjithmonë e rekomanduar që gratë shtatzëna të shmangur kafeinë gjatë tremujorit të parë për të pakësuar mundësitë për të pasur një abort. në mënyrë tipike, caffeine duhet të jetë e kufizuar në më pak se 200 mg çdo ditë gjatë shtatzënisë.

caffeine

Kafeina është me të vërtetë një diuretik, do të thotë se do të ndihmojë në eliminimin e lëngjeve në të body.This mund të çojë në humbjen e ujit dhe kalciumit . Ajo ka qenë e rekomanduar që gratë shtatzëna duhet të pini shumë ujë, lëng, dhe qumësht në vend të marrë pije caffeinated. megjithatë, disa hulumtime kanë dhënë sasi të mëdha të kafeinës kanë qenë të lidhur me abort, lindje të parakohshme dhe peshë të ulët të lindjes, në infants.The mënyrën më të mirë për të siguruar fëmijën tuaj është për të shmangur konsumin e kafeinës gjatë shtatzënisë.

Raw Vezë: vezë të papërpunuara ose ndonjë ushqim të cilat përmbajnë vezë të papërpunuara duhet të pengohet për shkak të tendencës së të infektuar nga salmonela. Disa dressings shtëpi Caesar, majonezë, trajton shtëpi të ngrira ose custards, dhe sauces holandeze mund të krijohet duke përdorur eggs.When papërpunuara kjo është gatuar si duhet e saj shkon një rrugë të gjatë për parandalimin e infeksionit me salmonella dhe çështjet e saj realated.vezë të papërpunuara

In a commercial sense manufactured frozen treats, dressings, dhe eggnog janë krijuar me vezë pasterizuar dhe kjo nuk do të rrisë shanset e të infektuar nga salmonela. Restorante duhet të jetë duke përdorur vezë pasteurized për pothuajse të gjitha përgatitjen recetë e cila është krijuar duke përdorur vezë të papërpunuara, për shembull Salcë holandeze ose dressings.

Milk pasterizuar: Qumështi i pasterizuar mund të ketë listeria. Gjithmonë të siguruar që çdo qumështi ju pini është krejtësisht i pasterizuar.Milk pasterizuar

alkool: Nuk ka sasinë e alkoolit që është konsideruar të jetë e sigurt gjatë shtatzënisë, dhe për këtë arsye alkooli duhet të parandalohet gjatë shtatzënisë. alkoolit Prenatal mund të pengojë zhvillimin shëndetësor të konsumit tuaj baby.Continual të alkoolit mund të çojë në Sindromi fetal Alkooli, si dhe çrregullime të tjera të lidhura zhvillimore.alkool In case you have been consuming alcohol before your pregnancy, e domosdoshme e saj që ju të ndaluar këtë tani vetëm për gjendjen tuaj dhe gjendjen shëndetësore të fëmijës tuaj si well.It është e rekomanduar që ju të parandaluar konsum të alkoolit gjatë ushqyerjes me gji. Marrja e alkoolit gjatë ushqyerjes me gji mund të jetë e rrezikshme pasi kjo mund të shkaktojë disa çështje që lidhen me shëndetin lindur ri.
Soft djathrave: Është e rëndësishme të dini se djathrave të importuara butë kanë listeria në to. Kjo është arsyeja pse gratë shtatzëna duhet gjithmonë të përpiqet për të shmangur djathrave të buta në ushqim ose ushqim të tyre. Sipas hulumtimit të gjitha djathrave të butë jo-importuara të prodhuara duke shkaktuar qumështit të pasterizuar janë të siguruara plotësisht për të konsumuar.

djathë të butë

Ushqim deti me Merkurit: Ushqim deti përmban sasi të larta të merkurit prandaj kjo duhet të parandalohet. Mercury konsumuar gjatë shtatzënisë kanë tendencë të jenë të lidhur me defectsas zhvillimore dhe si dëmtimit të trurit.

merkuri në peshk

Disa shembuj të mirë të këtyre ushqim deti përfshijnë: peshkaqen, peshk shpatë, mbreti skumbri spanjisht, dhe tilefish. Është e rëndësishme të theksohet se të konservuar, ton të lehta në përgjithësi përbëhet nga një sasi më të ulët të merkurit sesa tonit të tjera, por megjithatë duhet të hahet vetëm lloje moderately.Certain e detit përdorur në sushi duhet të pengohet për shkak të sasisë së lartë të merkurit.

burimet:Ushqimi Për të shmangur Gjatë Shtatzënia e parë tremujorit

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve,

NE. Food and Drug Administration,

Kafeina dhe shtatzënia.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu